W Galerii sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać przez najbliższy miesiąc wystawę rzeźb Jerzego Józefa Kierskiego. Uzupełnieniem jej jest prezentacja prac powstałych w czasie IX pleneru malarskiego uczniów szkół powiatu dębickiego. Plener odbył się w końcu września w Machowej i był zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Dębicy.

Józef Jerzy Kierski ma 62 lata. Pochodzi z Bydgoszczy. Jest absolwentem liceum plastycznego w Nałęczowie i Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom z rzeźby otrzymał w 1979 roku). W latach 1979 - 2003 pracował w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Od 2003 roku związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego jako profesor nadzwyczajny. Od 2008 do 2016 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału.

Domeną Józefa Kierskiego jest rzeźba monumentalna, kameralna i medalierstwo. Swoje prace prezentował na 25 wystawach indywidualnych oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych o zasięgu środowiskowym, ogólnopolskim i międzynarodowym w kraju i za granicą. Jest autorem 14 realizacji o charakterze pomnikowym, medali okolicznościowych i tablic pamiątkowych.

Wystawa 25 prac Jerzego Kierskiego jest tym bardziej warta uwagi, że rzeźba rzadko gości w Galerii Sztuki MOK. Jak żartobliwie stwierdził szef Galerii Ryszard Kucab „rzeźbiarzy jest po prostu mniej niż malarzy”. Nie jest to jednak główny powód dla którego warto odwiedzić dębicką Galerię i obejrzeć wystawę rzeźb Kierskiego.

Tomasz Kisiel, znany dębiczanom historyk sztuki z Rzeszowa, pisząc o rzeźbach Kierskiego zwraca uwagę na ich zainteresowanie człowiekiem z całym bogactwem jego przeżyć, doświadczeń i emocji. „Frapujące formalnymi elementami kompozycje rozwijają się najczęściej ku górze jak płomień który rozświetla, ale jednocześnie oczyszcza. Te rzeźby to plątanina ludzkich rozterek i namiętności, radości i spełnienia czy chociażby namysłu nad teraźniejszością. Elementem łączącym wszystkie rzeźby wydaje się być potrzeba bliskiego kontaktu ze światem czy człowiekiem, poszukiwanie miejsca realizacji własnych pragnień czy zamierzeń. Celem wydaje się przenoszenie tematów czerpanych z rzeczywistości w wymiar absolutny, refleksja nad duchowością, ale i zachwyt nad formą i wirtuozerią warsztatową”.

Rzeźby przedstawiają zarówno fragmenty twarzy ludzkiej, jak również jej całościowy obraz. Niekiedy ulegają one przetworzeniu, deformacji, dlatego też znajdziemy wśród nich dosłowne wizerunki, jak również formy abstrakcyjne. Rzeźby (to może być zaskoczenie dla widzów) wykonane zostały z gliny ceramicznej, która stała się dla Kierskiego głównym tworzywem kreowania artystycznych wizji.

Największy wpływ na twórczość Kierskiego wywiera: - Obserwacja ludzi, niekoniecznie z najbliższego otoczenia, a zwłaszcza ich nastroju, niekiedy wypisanego na twarzy. To nie są portrety konkretnych osób (choć i takich nie brakuje), ale duszy, wnętrza ludzkiego. Żyję już trochę na tym świecie, więc mogłem przyglądać się innym osobom w najróżniejszych sytuacjach, dlatego staram się przetworzyć te stany ducha w formę rzeźby.

W trzeciej sali Galerii sztuki MOK można natomiast obejrzeć prace malarskie wykonane w czasie pleneru dla uczniów szkół powiatu dębickiego zorganizowanego po raz 9. przez Starostwo Powiatowe. Brali w nim udział: Julia Lejmanowicz z MG nr 2, Kaja Koziara z I LO, Oliwia Kornaś, Natalia Miazga, Urszula Zych, Przemysław Niedziela i Piotr Cebula (wszyscy z II LO) oraz Ewelina Garbacz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Galeria zdjęć - Galeria