Kolejną interesującą wystawę można obejrzeć do końca października w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Akademickiej. Tym razem jest to prezentacja lubelskiej grupy artystycznej „Kontrast”.

„Kontrast” tworzy siedmioro artystów: Marta Andała, Hanna Korzeniowska, Małgorzata Wzorek, Renata Owczaruk, Leszek Niewiadomski, Jarosław Struk, Zbigniew Strzyżyński. Grupa powstała w 2009 roku przy okazji organizacji wystawy w Art Gallery w Łucku na Ukrainie. Od tej pory wspólnie uczestniczyli w przeszło 20 wystawach i prezentacjach.

Zbigniew Strzyżyński twierdzi, że grupa „Kontrast” świadomie nie posiada żadnego manifestu lub programu artystycznego. „Każde określone, zwerbalizowane cele, sposoby malowania i postrzegania rzeczywistości, świata ograniczają artystę, przeciwstawiają go innym twórcom. Artyści „Kontrastu” wychodzą w swoim malarstwie od pejzażu, co ich łączy, ale różnie interpretują go w swoich wizjach, wykorzystują, interpretują i przekształcają. Od prawie realistycznej, często romantyczno-postimpresjonistycznej formy poprzez magiczny i symboliczny świat, ekspresję, bogatą materię malarską do syntetycznej, bardzo oszczędnej w formie i kolorze abstrakcji. Stosują tez różne techniki malarskie: olej, akryl, akwarelę, pastel olejny i suchy, techniki mieszane i własne”.

Najczęstszym motywem (widać to wyraźnie w pracach zaprezentowanych w Galerii Sztuki MOK) pojawiającym się w dokonaniach artystów grupy „Kontrast” jest pejzaż. Konkretny, przedstawiający, jak w przypadku prac Leszka Niewiadomskiego (którego indywidualną wystawę dębiczanie mogli już oglądać) aż do abstrakcji Małgorzaty Wzorek i Zbigniewa Strzyżyńskiego.

Wystawę można obejrzeć do końca października. Galeria Sztuki MOK mieszcząca się przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

 

galeria zdjęć

fot. Andrzej Janiec

 

Galeria zdjęć