Do 5 czerwca w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury oglądać można grafiki i obiekty drewniane ukraińskiego artysty Romana Romanyshyna. Wernisaż prac artysty odbył się z jego udziałem w ubiegły piątek.

Urodził się 13.07.1957 roku na Ukrainie. Jest absolwentem Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rzeźbą. Prezentował swoje prace na wielu wystawach w kraju i zagranicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Bardzo cenione są przez koneserów jego miniatury. Ich całe cykle prezentuje w Galerii sztuki w Dębicy. Aby odczytać ich treść należy oglądać je z bliska. Szczególnie warte polecenia są cykle ilustracji pt. „Alicja w krainie czarów” oraz „Kontynenty”. Roman Romanyshyn właśnie za swoje miniatury zebrał wiele nagród na wystawach i konkursach.
Dębicka publiczność może obejrzeć z jego obiektów drewnianych jedynie pracę „Wieża Babel”. Sam artysta tłumaczył, że nie spodziewał się tak imponującej przestrzeni wystawienniczej i dlatego przywiózł tylko jedną pracę. Jakże jednak symptomatyczną. Pełną filozofii i dobrego klimatu. „Sztukę rozumiem – powiedział Roman Romanyshyn – jako sposób porozumiewania się. Jest to niesłychanie ważne we współczesnym świecie pełnym konfliktów i nieporozumień”.
- Liczę na dalszą współpracę – dodał ukraiński artysta. – Przestrzeń w Galerii jest po prostu fantastyczna.
Wystawa prac Romana Romanyshyna trwać będzie do 5 czerwca. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

fot. Andrzej Janiec

galeria zdjęć

 

Galeria zdjęć