Jeszcze tylko przez kilkanaście dni można oglądać w galerii sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury wystawę pt. „Świat Teatru”. Jej zakończenie przewidziano na 12 kwietnia. Tego dnia, w niedzielę, o godzinie 18.00 odbędzie się przedstawienie jednoaktówki Sławomira Mrożka „Kynolog w rozterce” Sceny Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego w reżyserii Janusza Pokrywki.

Reżyser oraz scenograf tego przedstawienia w jednej osobie tj. Janusz Pokrywka jest również głównym bohaterem wystawy „Świat Teatru” w galerii sztuki MOK. Głównym lecz nie jedynym. Można bowiem na niej obejrzeć prace scenograficzne: Jerzego Szymańskiego, Mikołaja Maleszy, Grażyny Skały, Izy Toroniewicz, Ireneusza Maciejewskiego, Teresy Nowickiej, Elżbiety Oyrzanowskiej i Beaty Klimkowskiej. Bardzo interesującym uzupełnieniem tej wystawy są plakaty teatralne Mieczysława Górowskiego ze zbiorów kierownika Galerii Sztuki Ryszarda Kucaba. Zmarły w 2011 roku (w wieku 70 lat w Krakowie) artysta był wybitnym plakacistą, twórcą zapadających w pamięć prac dla teatrów krakowskich, warszawskich i innych. Kilkanaście z nich wykonał do sztuk wystawianych w Tarnowskim Teatrze za czasów dyrekcji Ryszarda Smożewskiego w latach 70-ych.
Na wystawie „Świat Teatru” można obejrzeć również plakaty Janusza Pokrywki. Jego flirt z teatrem ma głębokie pokłady. Nie są to jedynie plakaty, scenografie, lalki i stroje, lecz także reżyseria. Widzowie w Dębicy widzieli juz w Galerii Sztuki „Dwoistość” spektakl, w którym zagrali studenci Wydziału Sztuki UR. Powstał on w oparciu o fakty z życia i twórczości wybitnego malarza i myśliciela Jerzego Nowosielskiego (notabene pod jego kierunkiem twórca przedstawienia realizował dyplom w krakowskiej ASP).
„Kynolog w rozterce” jest jednym z najwcześniejszych dramatów (powstał w 1962 roku) Sławomira Mrożka. Choć jest to wczesna jednoaktówka, to zdradza wszelkie cechy „mrożkowskiego” teatru: absurdalność, przewrotność, doskonały dialog, ciekawą akcję i ... zakończenie, którego nikt się nie spodziewa.
Przypominamy, że finisaż wystawy z zapowiadaną obecnością Janusza Pokrywki i przedstawieniem „Kynologa w rozterce” odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

fot. Andrzej Janiec

galeria zdjęć

 

Galeria zdjęć