Prace aż 37 autorów można przez najbliższe 4 tygodnie oglądać w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Akademickiej. Prace są wyborem z trzech ostatnich plenerów malarskich w Celinach, niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim. Plenery malarskie są organizowane w gospodarstwie agroturystycznym „Gratka”. Na zaproszenie prowadzącego gospodarstwo małżeństwa przyjeżdżają artyści nie tylko z Polski. W plenerach z Dębicy uczestniczyli do tej pory Franciszek Szczerbiński i Ryszard Kucab. Tematem pleneru są uroki Ziemi Świętokrzyskiej.

W Galerii Sztuki w Dębicy wystawa poplenerowa jest prezentowana drugi raz. Jak uważa Ryszard Kucab „Celiny, to miejsce szczególne, oddalone od wszechobecnego zgiełku, pozwalające na wyciszenie się i szukanie inspiracji w naturze. Dla jednych pejzaż będzie tematem, który należy wprost i bezpośrednio przenieść na płótno, dla innych będzie zaczynem pomagającym w poszukiwaniach i przetworzeniach, ale zawsze w mniejszym lub większym stopniu będzie punktem wyjścia. Efekty wynikające z uczestnictwa w plenerze są nieodgadnione”.
Efekty wynikające z pleneru w Celinach być może są nieodgadnione, ale po plenerze można je obejrzeć na wystawie w Galerii Sztuki MOK w Dębicy. Prócz uczestników pleneru z Polski można w Dębicy obejrzeć prace również artystów z Litwy, Czech i Ukrainy. Każdy z nich prezentuje tylko jedną pracę. Wyjątek, to trzy prace Franciszka Szczerbińskiego, zmarłego niedawno artysty z Dębicy.

fot. Andrzej Janiec

galeria zdjęć

Galeria zdjęć