Kolejna wystawa w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, której nie powinien opuścić żaden sympatyk dobrego malarstwa w Dębicy. Swoje malarstwo pod tytułem „Dzień początku i dzień końca” pokazuje Beata Bigaj artystka z Krakowa.

Beata Bigaj jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest doktorem habilitowanym. Pracuje w krakowskiej Akademii Ignatianum, gdzie kieruje Katedrą Estetyki i Wiedzy o Sztuce. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Stypendystka fundacji Elizabeth Greenshields Foundation (w 1994 roku), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (w 2008 roku) oraz ponownie MKiDN w 2017 roku za projekt „BUNT versus pollice verso”.
Wystawa prezentowana w Galerii Sztuki MOK jest częścią ostatniego projektu Beaty Bigaj. Ten tłum ludzi na obrazach Beaty Bigaj, te barwy, ta wielkość jej obrazów nie powinny nikogo zmylić. Profesor Jacek Waltoś we wstępie do katalogu pisze, że „nie znajdzie ukojenie, kto patrzy na obrazy Beaty Bigaj. /.../ Be względu na anegdotę sugerowaną tytułami płócien, widz pozostaje onieśmielony i zadziwiony emocjami, jakimi poruszani są bohaterowie żywiołowych narracji, trudną do uchwycenia przyczyną zgiełku, spiętrzenia cielesności osób i dynamiki nieustannej przemiany, jakiej podlegają wszystkie elementy rozpoznawalnej – czy pozornie – rzeczywistości”. Profesor Waltoś szukając skojarzeń z malarstwem Beaty Bigaj przywołuje sekwencje filmów „Wesele” Andrzeja Wajdy oraz Wojciecha Smarzowskiego pisząc, że „obrazach życia nasyconych równocześnie symbolicznym piętnem i reportażem z pospolitości”.

Artystka, obecna na wernisażu, cicha i skromna, kontrastuje ze swoimi pracami malarskimi. Bardzo dużymi płótnami, barwnymi, rozbuchanymi kolorystycznie, pełnymi akcji, emocji. Jak powiedziała od lat interesują ją ludzie: „dlatego tak wielu jest ich na obrazach. A nawet jeśli ich nie ma, to oni są”.

Wystawę Beaty Bigaj (bardzo polecamy) można oglądać przez najbliższe 4 tygodnie (do 6 maja). Przypominamy, że Galeria Sztuki MOK przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.