Galeria Sztuki oraz artyści związani z projektem serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy „INTERFERENCJE – wernisaż jednej pracy”, które odbędzie się 15 grudnia o godz.19.00. Prace będzie można zobaczyć do 7 stycznia 2018 r.

Jest to już szósta z rzędu erupcja twórcza środowiska artystów związanych z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Wystawa wpisuje się w tym roku w obchody 400-lecia Nowego Wiśnicza. Wydarzenie to pozwala na ponowne spotkanie artystów i dokonanie przeglądu najnowszych prac.

Wystawa w swym założeniu jest ambitnym, uniwersalnym i otwartym projektem. Uczestniczą w niej artyści nie tylko z  Polski, ale również z Francji, Austrii i USA. Wystawa, poza Muzeum Ziemi Wiśnickiej, prezentowana będzie jeszcze w wielu innych miejscach w Polsce.

Genezą tego nowego projektu, jest promocja sztuki współczesnej, prezentacja ciekawych zjawisk, odkrywanie osobowości w świecie plastyki, jak również budowanie pomostów pomiędzy dziełem  sztuki a odbiorcą. Towarzyszy temu niezmienne przekonanie o dużym potencjale twórczym  tego środowiska , jak również chęć jego promocji.  Uskrzydleni dobrym przyjęciem poprzedniego projektu „ARTAREA – wernisaż jednej pracy”, podjęliśmy trud zorganizowania nowej wystawy. Pracę nad jej przygotowaniem można by porównać do przecinania geody agatu. Na początku zawsze towarzyszy przekonanie i wiara, że w środku jest agat. Później, gdy już przetniemy geodę i uzyskamy potwierdzenie, odczuwamy satysfakcję oraz przemożoną chęć pokazania innym tego co odkryliśmy w jej wnętrzu  - harmonijnie nakładające się na siebie warstwy kamienia.  Podobne wrażenie możemy odnieść śledząc zjawisko interferencji, zjawisko nakładania się fal, czy też innych elementów, które z jednej strony prowadzą ze sobą ożywiony dialog, wspierają się, z drugiej pozostających w konflikcie.

Jednoczesna egzystencja  - pulsacja, wielu obiektów sztuki  to efekt charakterystyczny dla tej ekspozycji. Jest to efekt pożądany, tworzący dodatkową wartość tej wystawy. W tej szczególnej sytuacji pojawiają się różne konteksty twórcze, bez których odbiór, poszczególnych dzieł sztuki, byłby uboższy.

Wystawa będzie pokazywana w siedmiu odmiennych przestrzeniach wystawienniczych co sprawi, iż za każdym razem pojawiać się będą nowe relacje, pobudzone innym, trudnym do przewidzenia, sąsiedztwem prac.

Wystawa „INTERFERENCJE  - wernisaż jednej pracy”, wyróżnia się bogactwem prezentowanych technik plastycznych,  różnorodnością  podejmowanych tematów, odmiennością  artystycznej narracji. Jest ona obszarem rozmowy. Rozmowy o naszej wrażliwości , o sposobie przeżywania świata w którym żyjemy.

Robert Dudek