Wystawa: Kinga Kolouszek

Data publikacji: 06.12.2022 r.

Galeria Sztuki MOK zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Kingi Kolouszek pt. "Quantum". Wernisaż odbędzie się 16 grudnia o godz.18.00.

Kinga Kolouszek
Urodziła się w 1973 r. w Kolbuszowej. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni projektowania graficznego w 1998 r. pod kierunkiem prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego. Dyplom ten został poszerzony o aneks z malarstwa, które artystka studiowała w pracowniach profesorów: Ewy Pełki, Franciszka Starowieyskiego, Zbysława Maciejewskiego, a także Dariusza Mląckiego.

W roku 2000 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie dwa lata później związała się z grupą Emocjonalistów, którą prowadził Lubomir Tomaszewski. Brała udział w wielu wystawach i plenerach malarskich w USA i Europie. Uczyła w nowojorskich szkołach oraz prowadziła warsztaty artystyczne.

Choć zajmowała się głównie malarstwem figuratywnym, z biegiem czasu zaczęła malować i wystawiać swoje nowe prace abstrakcyjne. Jej fascynację kolorem w pełni oddaje seria obrazów abstrakcyjnych inspirowanych fizyką kwantową −"Quantum"− która w 2017 r. towarzyszyła międzynarodowej konferencji fizyków kwantowych PPC12 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Obrazy z cyklu "Quantum" były już prezentowane na wielu wystawach w Polsce i Luksemburgu − w krakowskim Muzeum Narodowym w ramach projektu i aukcji SZTUKA TERAZ oraz w kolbuszowskim Muzeum Kultury Ludowej podczas Nocy Muzeów. W 2019 r. obrazy artystki gościły w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, a także Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu. Prace Kingi Kolouszek znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.