Jedenaście artystek w Galerii

Data publikacji: 23.11.2022 r.

W Galerii Sztuki MOK otwarto dwie nowe wystawy: "Asocjacja" i "Tajemnice widzenia", na które złożyły się prace jedenastu autorek.

Asocjacja polega na kojarzeniu dwóch lub więcej zależnych lub niezależnych od siebie obiektów, zjawisk lub jakości, lecz w taki sposób, że powstaje z nich wspólna treść. W przypadku przedstawionej wystawy ukazuje się w postaci jelit jak i innych części ciała zwizualizowanych przez artystki w różnych technikach jako prace rysunkowe czy obiekty. Są zarówno ich bezpośrednim przedstawieniem, ale też uwidocznieniem emocjonalnego wnętrza artysty, tego co siedzi im w trzewiach. Dodatkowo powstałe prace, których punktem wyjścia były wnętrzności oraz inne organiczne obrazy zainspirowały do dalszych poszukiwań oraz poszerzenia tematyki o przedmioty gotowe bądź uzyskane z recyklingu, nie tracące swojej organicznej formy. Autorki: Barbara Bodio, Aneta Mierzwa, Jadwiga Napiórkowska.

"Tajemnice widzenia" to wystawa podopiecznych dr hab. Marleny Makiel-Hędrzak, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorki: Natalia Guz, Magdalena Jankisz, Bożena Kot, Paulina Kula, Renata Masłyk, Gabriela Rytarowska, Agata Sarna, Elżbieta Wilczyńska.

Prace można oglądać do 10 grudnia w godzinach pracy Galerii: poniedziałek - piątek: 09.00-17.00, sobota: 10.00-14.00.

fot. Pamela Mączyńska