Galeria Sztuki MOK zaprasza na otwarcie wystawy: Maciej Majewski, Erika Nemeth, Wacław Nowacki "Go Mars" - malarstwo, rzeźba, fotografia. Wernisaż odbędzie się 24 czerwca o godzinie 18.00.

Maciej Majewski
Malarz i grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Grafika – dyplom pod kierunkiem prof. Romana Artymowskiego, Malarstwo – dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Pągowskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki 1989, Prezes – Związek Polskich Malarzy i Grafików w Rzeszowie.

Erica Németh
Rzeźbiarka, kuratorka, krytyk, Studio: 4400 Nyíregyháza Antalbokor 21. / Węgry, Absolwentka Wydziału Sztuki, Rzeźby i Edukacji Wizualnej Uniwersytetu w Pécs pod kierunkiem Sándora Rétfalvi, 2018 Krytyk Sztuki – The Red Mail Car Art and Literary Journal, 2018 Artikon Gallery – dyrektor artystyczny, kurator, 2018 Prezes Stowarzyszenia Sztuki Hadron, 2016-2017 Galeria Miejska Nyíregyháza – dyrektor artystyczny sali Pál Gyula, 2015 Przedstawiciel Okręgu Szabolcs w Narodowym Stowarzyszeniu Twórców Węgierskich, 2003- Członek Krajowego Stowarzyszenia Artystów Węgierskich / Sekcji Rzeźbiarskiej.

Wacław Nowacki
Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), kurator Galerii OPE., fotoreporter Nowiny Polska Press., założyciel grupy artystycznej AntypodyTeam.

GO MARS PROJEKT

Sztuka i nauka od zawsze towarzyszą sobie i są ze sobą ścisłe powiązane, choć wydają się być dziedzinami życia bardzo od siebie odległymi. Kiedy spojrzymy na historię rozwoju nauki i sztuki od połowy XIX wieku do dnia dzisiejszego, to inspiracja nauką w sztuce współczesnej staje się dla nas co raz bliższa i oczywista. Przedstawicieli obydwu dziedzin cechuje podobna ciekawość świata, chęć zadawania trudnych pytań i chęć szukania na nie odpowiedzi. Przesuwanie i przekraczanie granic wydaje się dla nich podstawowym założeniem rozwoju, a negowanie dokonań poprzednich pokoleń i szukanie własnej nowej drogi rozwoju, czymś naturalnym. To cecha ludzi twórczych, naukowców i artystów.

Kiedy w trakcie rozmowy, w 2015 roku usłyszałem o tytule pracy doktorskiej Joanny Kozakiewicz: „Badanie struktury podpowierzchniowej gruntu marsjańskiego metodą analizy parametrów rezonansu Schumana”, to w ciągu sekundy wiedziałem, że znalazłem tytuł obrazu, który będę chciał namalować i który po latach stanie się przyczynkiem i inspiracją dla mojej pracy i prac moich kolegów: Eriki Nemeth i Wacława Nowackiego, w projekcie wystawy „Go Mars”.

Projekt „Go Mars” powstał podczas spotkań w kawiarniach pod koniec 2019 roku, artysty malarza Macieja Majewskiego i fotografa Wacława Nowackiego, którzy w niekończących się dyskusjach szukali inspiracji dla nowej wystawy. W 2020 roku dołączyła do niego, rzeźbiarz Erika Nemeth z Węgier. Wszyscy uczestnicy postanowili zmienić dotychczasowy punkt widzenia i znaleźć temat dający możliwość opisania czasu w którym żyjemy, naszych oczekiwań i obaw o przyszłość, ale i nadziei na rozwój, poznawanie nowych przestrzeni i światów. Postanowiliśmy zmienić nasz punkt odniesienia na Mars.

Każdy z nas wniósł do projektu swój dotychczasowy dorobek twórczy, swoją stylistyką, wrażliwość i doświadczenie. Zaczęliśmy poszukiwania nowego motywu przewodniego, który da możliwość użycia najlepszych środków dla artystycznej wypowiedzi. Mars stał się dla każdego z nas źródłem nowej inspiracji, tak ważnej dla każdego twórcy. Powstały prace trzech artystów, łączące malarstwo, fotografie artystyczną, rzeźbę, rysunek oraz kompozycje muzyczne przypisane dla poszczególnych prac, tworząc spójną całość.

Wystawa jest projekcją naszych wyobrażeń, uczuć i emocji towarzyszących nam podczas pracy nad nią.

Zapraszamy na wystawę „ Go Mars Projekt”: Erika Nemeth - rzeźba, Maciej Majewski - malarstwo, Wacław Nowacki - fotografia i kompozycje muzyczne.

Tekst Maciej Majewski.