Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy zaprasza do obejrzenia wystawy prac malarskich, grafiki i rysunku Jana Bosaka, prowadzącego - wraz ze znaną dębiczanom artystką Martą Wakułą- Mac - Otwartą Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Jan Bosak urodził się w Jaśle, ma 47 lat i jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Doktorat uzyskał na tej uczelni z grafiki warsztatowej. Przez kilkanaście lat był wykładowcą malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Jan Bosak zorganizował kilkanaście wystaw indywidualnych oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i innych krajach. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, został uhonorowany nagrodą im. DAnn i Gusa Mazzocca dla studentów III i IV roku Wydziału Grafiki ASP w Krakowie oraz nagrodą Rektora Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego.

W recenzji pracy doktorskiej Jana Bosaka profesor Jan Bujnowski napisał m.in. „Światło jest główną ideą cyklu grafik przedstawionych (przez) Jana Bosaka. Decyzja ta wydaje się naturalną konsekwencją jego dotychczasowej drogi twórczej potwierdzającej autentyczną fascynację fenomenem światła. (...) Komponując swój cykl, zaczął go od symbolicznego obrazu ciemności, z której światło stopniowo wydobywa zarysy przedmiotowych bytów, rodzi widzialny świat. Kształty przedmiotów trochę dzikie i kalekie, jakby wykluwały się przy zbyt słabym świetle. Ciemność wydaje się być siłą wciąż zdolną pochłonąć delikatne, ożywcze światło, którego źródło znajduje się gdzieś poza polem widzenia. Kolejne plansze przedstawiają coraz to nowe komplikacje i konsekwencje zjawisk świetlnych”.

Od siebie dodajmy, że w pracach Jana Bosaka widać wyraźne wpływy surrealizmu. Czerń, odcienie szarości i biel, to kolory pokazujące głębię jego prac oraz nastrój ich tajemniczości.

Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00.