Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy rozpoczęła swój nowy sezon artystyczny po wakacjach. Na pierwszy ogień zaprezentowano niezwykle interesującą wystawę fotografii Macieja Cieślaka, mieszkającego od lat w Warszawie, ale rodzinnie związanego z Dębicą.

Maciej Cieślak prezentował już w Galerii Sztuki MOK swoje fotografie przed 4 laty. Wtedy była to wystawa pt. „Bajka masajska”. Tamten projekt powstał w trakcie pobytów artysty w enklawie masajskiej Laikipia w Kenii - miejscu nieskażonym cywilizacją. Zdjęcia do obecnej w Galerii wystawy pt. „Kontakt” zostały wykonane w Ośrodku Adaptacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Pucku. Jak opowiadał w czasie wernisażu Maciej Cieślak był w Pucku na plenerze fotograficznym. W poszukiwaniu ciekawych sytuacji wszedł do ośrodka i został zaskoczony niezwykłą otwartością przebywających tam ludzi. Tym, ze swoje uczucia wyrażają spontanicznie, nie pozując, nie chowając się za życiowymi maskami.

- Trzy dni przed sesją zdjęciową poprosiłem każdego z uczestników, aby ubrał się wyjątkowo, jak na okazję. Niektórzy założyli garnitury (często kupione wcześniej przez rodzinę). Inni ubrali się tak, jak chcieliby wyglądać, wykonując wyuczony zawód (w ośrodku uczą się prac technicznych, takich jak tkactwo czy ceramika, i wielu utożsamia się z taką pracą, ale słyszałem też, że dobrze byłoby zostać nauczycielem czy piosenkarzem). Jeszcze inni nie zmienili w ubiorze nic i przyszli odziani tak, jak na co dzień.

Nie wszyscy jednak z pensjonariuszy ośrodka zgodzili się na uczestnictwo w sesji zdjęciowej.

- Wybrałem najbardziej klasyczną, minimalistyczną formę portretu. Osoby są wyjęte z otoczenia przez jednorodne tło. Jedynym przedmiotem na planie było krzesło, na którym modele mogli usiąść, jeśli chcieli.

Dla podkreślenia kontaktu, jaki można nawiązywać z bohaterami fotografii Macieja Cieślaka wystawa zorganizowana jest przy szczelnie zasłoniętych oknach, w półmroku. Wartość wykorzystania światła w fotografiach Macieja Cieślaka podkreślał w czasie wernisażu szef Galerii Sztuki Ryszard Kucab.

Maciej Cieślak, rocznik 1967. Fotograf, doktor fizyki, doradca kapitałowy. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych. Ukończył studia z fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Ruprechta-Karola w Heidelbergu, studia z ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia fotograficzne w Studium Fotografii ZPAF.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Nagrodzony w Wielkim Konkursie Fotograficznym. National Geographic w kategorii „Ludzie”. Mieszka i pracuje w Warszawie.