Janusz Pokrywka ze swoim autorskim teatrem Sceną Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego nie pierwszy raz odwiedzi Dębicę. Jego spektakle dębiccy widzowie, zwłaszcza miłośnicy sztuk plastycznych, oglądali dotąd w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, przy okazji wernisaży. Nie był to przypadek, wszak spektakle Jana Pokrywki porywają widzów niepowtarzalną sztuką znaku plastycznego. Tym razem będzie podobnie, acz trochę inaczej.

13 maja zapraszamy widzów do Domu Kultury Śnieżka MOK na autorski spektakl  Janusza Pokrywki zatytułowany „Ikar i Dedal”, przedstawienie zbudowane z twórczości  wybitnego  polskiego poety  Zbigniewa Herberta.

Po przedstawieniu w Śnieżce  trzeba się będzie przemieścić do Galerii Sztuki MOK, tam  o godz.19.30 odbędzie się  kolejny w tym roku wernisaż,  swoje grafiki i obiekty drewniane pokaże artysta  z Ukrainy Roman Romanyshyn.

Wracając jednak do autorskiego spektaklu Janusza Pokrywki „Ikar i Dedal” trzeba powiedzieć, że materiał literacki to wiersze jednego z największych polskich poetów, obdarzonego niezwykłym talentem i skomplikowaną osobowością. Zbigniew Herbert określany jest przez krytykę mianem moralisty, poetą głęboko zanurzonym w pięknie, ale jednocześnie  to krytyczny obserwator rzeczywistości.  Filozoficzny dystans i fascynacja antykiem nie przeszkadzały mu być poetą na wskroś nowoczesnym, osadzonym w czasie bieżącym  a zarazem przywiązanym do tradycji polskiej i emigracyjnej.

„Ikar i Dedal” to nie adaptacja żadnego dramatu Herberta  ale swobodna kompozycja oparta na jego wierszach, które Janusz Pokrywka obudował plastycznymi wizjami. Twórca przedstawienia osiągnął efekt znakomity, budując zwarty spektakl o mistycznym charakterze. Potwierdzenia tych słów możecie Państwo doświadczyć 13 maja br.  o godz.18 w Domu Kultury „Śnieżka” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Cena biletów: 20 zł – normalne, 10 zł – ulgowe.

Zapraszamy serdecznie.