Welcome to MOK Dębica   Click to listen highlighted text! Welcome to MOK Dębica Powered By GSpeech

Przez najbliższy miesiąc w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy oglądać można trzy wystawy. W głównej sali Robert Bubel, artysta z Krakowa, prezentuje swoje malarstwo pod tytułem: „Opisywanie świata”. Prace Moniki Bilat-Sobiczewskiej z Tarnowa można zobaczyć w sali multimedialnej. Są to akwarele pod wspólnym tytułem „Pod niebem rodzinnym”. Wreszcie najmłodsza uczestniczka wystawy Małgorzata Surowiec, uczennica klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego z Dębicy debiutuje w sali im. Franciszka Szczerbińskiego wystawą pod przekornym tytułem „Dorośnij”.

Prace Roberta Bubla mogłyby być ozdobą każdej galerii. Niezwykle interesujące, subiektywne przedstawianie świata. Sam artysta zresztą podkreśla subiektywność opisywania świata, upierając się przy twierdzeniu, że „obiektywność w sztuce nie istnieje”. Niezwykle intrygujące są podpisy pod jego pracami: konkretne a jednocześnie surrealistyczne w swojej złożoności.

Cykl „Opisywanie świata” prezentowany w Galerii Sztuki MOK niemal w całości odwołuje się do doświadczeń dzieciństwa artysty: wnętrzom starych domów, krajobrazom oraz miejscom i osobom zapisanym w jego pamięci. – Tamtego świata już nie ma – wyjaśnia Robert Bubel – Ale kiedy zamykam oczy, tuż pod powiekami, mam obrazy tamtego życia i tamtych ludzi. Czasu minionego, kiedy uczyłem się opisywać świat od podstaw, krok po kroku”.

Warto, jako uzupełnienie artystycznego dossier Roberta Bubla, dodać, że jest on na tyle cenionym twórcą, że jego prace znalazły się na okładkach płyt m.in. krakowskiego zespołu Kroke. Również tomików wierszy.

Monika Bielat-Sobiczewska z Tarnowa, to nauczycielka plastyki, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie na kierunku wychowanie plastyczne. Wystawa w Galerii Sztuki w Dębicy jest jej drugą prezentacją w tym mieście. Po raz pierwszy swoją wystawę indywidualna pokazywała przed 30 laty w galerii mieszczącej się jeszcze w Rynku. W czasie wernisażu wspominała niewielkie pokoiki galerii i schody prowadzące do niej.

Wystawa akwarel Moniki Bielat-Sobiczewskiej nie tylko tytułem „Pod niebem rodzinnym” nawiązuje do tamtej wystawy. Jak i poprzednio są to przede wszystkim niemal impresjonistyczne krajobrazy, kwiaty, pejzaże, stare wiejskie domy.

Trzecia wystawa Małgorzaty Surowiec zapełnia salę debiutów im. Franciszka Szczerbińskiego. Uczennica klasy maturalnej II LO w Dębicy bardzo odważnie pokazuje nie tylko swoje ostatnie plastyczne dokonania, ale również rysunki dziecięce. Nie brakuje fotografii, animacji na video oraz instalacji złożonej z kilkudziesięciu luster. Widzowie mogą wyrazić swoją opinię korzystając ze ściany w Galerii i przygotowanych kredek pastelowych, mogą również sami coś od siebie tam namalować.

Galeria Sztuki MOK przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00. Wystawę można oglądać przez najbliższe 4 tygodnie. Wstęp wolny.

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Andrzej Janiec

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech