Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza na wystawę Magdaleny Stano i Macieja Zabawy pt. „Powielone – malarstwo i grafika”. Wystawa czynna będzie przez całe wakacje.

Artyści są młodymi ludźmi: Magdalena Stano rocznik 1985, Maciej Zabawa – 1981. Oboje kończyki Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa. Magdalena Stano dodatkowo kończyła Wydział Architektury na krakowskiej Politechnice, Maciej Zabawa skończył Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Magdalena Stano jest członkinią Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Maciej Zabawa członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Plastyków. Wspólnie prowadzą biuro projektowe i galerię sztuki współczesnej M&M przy ulicy Wałowej w Tarnowie.

Na stałe związali się z Tarnowem. Dzięki nim miasto zyskało cenionych twórców, którzy z ogromnym zaangażowaniem promują miasto zarówno na gruncie sztuki, kultury, jak i architektury. Owocem tej fascynacji Tarnowem jest cykl ich artykułów o architekturze miasta.

W czasie wernisażu w Galerii Sztuki MOK w Dębicy artyści, którzy prywatnie także tworzą parę, byli obecni ze swoją córeczką Aurorą. Jest on zresztą – co nikogo dziwić nie może – bohaterką ich prac malarskich i zdjęć.

Głównym tematem prac wystawianych w Dębicy jest czas, jego przemijanie, nieuchronność tego procesu. Jednak nie jest to dla Magdaleny Stano i Macieja Zabawy powód do kreślenia pesymistycznych obrazów. M. Stano w czasie wernisażu mówiła o tym, że wydarzenia pozytywne, budzące emocje zostają w pamięci na wiele lat. – Może to być placek babci, jakiś refleks z dzieciństwa. Trochę idealizujemy wspomnienia z dzieciństwa, ale nie ma w tym nic złego. Każdy ma swoje ulubione miejsce w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy – mówiła.

Maciej Zabawa natomiast powiedział, że czas życia człowieka, to nie tylko data urodzin i śmierci. Pomiędzy tymi datami jest mnóstwo indywidualnych zdarzeń. Trzeba je poznać, aby poznać historię człowieka.

Galeria Sztuki MOK przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.