Do końca czerwca w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę słowackiego artysty Jaroslava Čecha „Homo Labiryntus” - malarstwo, instalacje.

Jaroslav Čech, to dobiegający 50. artysta znany już dębickiej publiczności. Pedagog i artysta plastyk, współpracujący z teatrami przy tworzeniu niemal surrealistycznych scenografii. Żyje i pracuje w miejscowości Nova Spisska Ves, niewiele mniejszej od Dębicy. Bogatej w zabytki, historycznie wielokulturowej.

Podobnie jest w twórczością Jaroslava Čecha prezentowanej w dębickiej Galerii Sztuki. W sali im. Franciszka Szczerbińskiego można obejrzeć jego prace malarskie o wybitnie erotycznym charakterze, choć w żadnym wypadku nieprzekraczającym dobrego smaku. Nagie ciała damskie i męskie, pocałunki, erotyczne sytuacje nie powinny nikogo gorszyć a ich poetyckie podpisy kierują myśli widza w stronę Owidiusza i jego Ars Amandi.

Druga część wystawy tj. instalacje zajmują dwie sale galerii MOK. Tam znowu istna feeria barw i szokujących pomysłów. Trudno nawet je opisać, słowa zapewne nie oddadzą klimatu wystawy. Główną rolę gra tutaj oswajanie śmierci i wszystko, co z nią jest związane: czaszki, kościotrupy. Nad wszystkim unosi się filozofia meksykańskich mariachi. Muzyków ludowych towarzyszących narodzinom i śmierci.

Jaroslav Čech w jednym ze swoich wywiadów mówi: „Pewnego razu, o poranku, spojrzałem w lustro, by mojej fantazji objawił się nowy gatunek człowieka: Homo Labiryntus. /…/ Camera Obscura, w której się ocknąłem, poprzez wąską szczelinkę ukazuje mi pełnię świata zrodzonego w fantazji dziecięcej duszy, która nie opuszcza mnie przez całe życie. Obraz w Camerze jest obrócony, ku mojej uciesze, gdyż jest to moja wewnętrzna perspektywa, do której otwarcie się przyznaje, czego wielu nie potrafi lub nie chce zrobić - wbrew pragnieniu obnażenia siebie. Przez dziurkę od klucza spoglądam na swoją intymną intymność, która zmienia mnie w nowego człowieka - Homo Labiryntus".

Galeria Sztuki MOK przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.