Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury przyzwyczaiła już swoich bywalców do znakomitych wystaw. Od tej tradycji nie odbiega obecna wystawa. Anatol Martyniuk i Adam Papke prezentują swoje malarstwo zatytułowane „Nie tylko pejzaż”. Natomiast w sali im. Franciszka Szczerbińskiego wystawa zmarłego dwa lata temu Marka Krystka pt. „Retrospekcja”.

Adam Papke i Anatol Martyniuk są członkami Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Kilkadziesiąt prac, jakie prezentują w dwóch salach Galerii Sztuki mogą się spodobać zarówno wytrawnemu „konsumentowi” sztuk plastycznych, jak i absolutnemu amatorowi. Nie bez kozery, zatem obecni na wernisażu komplementowali te prace twierdząc, że każdą z nich chętnie powiesiliby w swoim mieszkaniu. Odwiedzając Galerię Sztuki łatwo można stwierdzić, że nie ma żadnej przesady w tym stwierdzeniu.

Prezentując retrospektywę prac Marka Krystka szef Galerii Sztuki Ryszard Kucab nie mógł powstrzymać się od osobistych wspomnień związanych ze zmarłym w lipcu 2017 roku dębickim artystą. Z wykształcenia architekt, ale także malarz, rysownik i autor kilku poetyckich tomików. Uczestnik wielu wystaw w dębickiej Galerii, w tym najbardziej prestiżowej dorocznej prezentacji dębickiego środowiska plastycznego. Ostatni wydany za jego życia zbiorek wierszy pt. „Prostokątny świat” można kupić w Galerii. Jak zapowiedział Ryszard Kucab dochód ze sprzedaży tego poetyckiego zeszytu zostanie przeznaczony na sfinansowanie kolejnego tomiku wierszy Marka Krystka, które pisał do ostatnich chwil swojego życia.

„Retrospekcja” Marka Krystka pokazuje także, jakim był wizjonerskim architektem. Można, bowiem zobaczyć jego projekty zagospodarowania dębickiej synagogi na cele kulturalne, parku przy DK „Śnieżka” czy wreszcie Placu Sztuki między Galerią Sztuki i Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną.

O tej ostatnim projekcie Marka Krystka mówił także Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Stwierdził, że jest dobry klimat do realizacji tego zamysłu zarówno wśród burmistrzów Dębicy, jak i komisji kultury Rady Miejskiej. Zaprosił zebranych w Galerii Sztuki do czynnego wsparcia projektu i przeczytał poetycki esej na ten temat napisany przez Marka Krystka.

Wystawy: Anatola Martyniuka i Adama Papke – „Nie tylko pejzaż” – malarstwo oraz Marka Krystka – „Retrospekcja” można oglądać do 2 czerwca.

Przypominamy, że Galeria Sztuki MOK przy ulicy Akademickiej 8 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.