Małgorzata Wzorek i Zbigniew Strzyżyński są bohaterami kolejnej wystawy w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Wystawa ich prac nosi tytuł „Pejzaż podwojony”.

Artyści, którzy przyjechali do Dębicy z Lublina, gościli już w Galerii Sztuki MOK w 2016 roku przy okazji wystawy Grupy Plastycznej „Kontrast”. Powstała ona na początku 2009 roku. Zrzesza siedmioro artystów z Lubelszczyzny m.in.: Zbigniewa Strzyżyńskiego i Małgorzatę Wzorek. Łączy ich wspólne zainteresowanie pejzażem rozumianym i przetwarzanym w bardzo różny sposób, wspólny od kilku lat pobyt na plenerach malarskich i zawiązana na nich przyjaźń.

Na obecnej wystawie plastycy z Lublina także pokazują pejzaże. Małgorzata Wzorek prezentuje pejzaże otaczającego nas świata. Stąd jej cykle prac pt. „Wisła” oraz „Morze”. Jak powiedziała w czasie wernisażu artystka fascynowało ją malarstwo renesansowe. Jednak na jej obrazach nie znajdziemy ludzi. Zapytana przez nas o tę sprawę odpowiedziała, że interesują ją drugie i trzecie plany. Ludzie są na pierwszym planie, planie którego ona nie maluje. Ludzie są obserwatorami tych pejzaży.
Zbigniew Strzyżyński także maluje pejzaże, ale skupia się na pejzażach wewnętrznych. „To co jest w nas – powiedział – także jest pejzażem”. Stąd pejzaże Strzyżyńskiego przechodzą w abstrakcję i artysta nie nadaje swoim pracom tytułów.

Zbigniew Strzyżyński urodził się w 1955 r. w Nałęczowie. Tam ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Potem Politechnikę Warszawską oraz Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. Sławomira Mieleszki, studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Prócz malarstwa zajmuje się m.in. rzeźbą. Jest autorem ławeczek: Bolesława Prusa w Nałęczowie i Marii Resseguier w Nisku.

Małgorzata Wzorek ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K Norwida w Lublinie, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana, studia podyplomowe w zakresie sztuki na UMCS. Obecnie zajmuje się twórczością w zakresie malarstwa i rysunku oraz działalnością pedagogiczną. Członek Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków i Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wystawę można oglądać do 8 kwietnia w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy ulicy Akademickiej 8 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

fot. Andrzej Janiec, Ryszard Kucab