To już 32. wystawa dębickiego środowiska plastycznego. Można ją obejrzeć w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Jak zwykle jest to wystawa wyczekiwana przez wszystkich sympatyków dobrej plastyki, dobrej sztuki, ale także tych, którzy chcą pokazać swoje dokonania artystyczne z ostatniego roku. Oczywiście siłą rzeczy jest to również wydarzenie towarzyskie, gdyż rzadko która wystawa gromadzi na wernisażu tylu uczestników oraz widzów.

W tegorocznej wystawie środowiskowej uczestniczy 37 artystów. – To wielopokoleniowe spotkanie, duchowo bliskich sobie ludzi – pisze w katalogu wystawy kierownik Galerii Sztuki MOK Ryszard Kucab. – Formuła wystawy pozwala na udział w niej wszystkich artystów, którzy z Dębicą są w jakikolwiek sposób związani. Profesjonalistów i amatorów, artystów doświadczonych z bogatym dorobkiem twórczym i tych, którzy debiutują poszukując swojego miejsca w świecie sztuki.

Ponieważ Dębica świętować będzie w tym roku 660-lecie nadania praw miejskich zatem wystawa miała być jej poświęcona. Artyści rozmaicie potraktowali temat. Dosłownie, prezentując dębickie miejsca i ludzi i całkiem dowolnie: abstrakcją, surrealizmem czy martwą naturą.

W centralnym miejscu Galerii zawisł obraz Marka Krystka autorstwa Romana Przewoźnika. Niedawno w tym samym miejscu wisiał portret Franciszka Szczerbińskiego. Artystów, którzy odeszli zastępują debiutanci.

Wszystkim artystom prezentującym swoje prace podziękował Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury: - Jesteście piękną częścią kultury dębickiej. Dziękuję wszystkim bez wyjątku za radość, którą nam dajecie.

W tegorocznej wystawie środowiskowej uczestniczą: Anna Bączek, Teresa Bednarczyk-Czech, Zbigniew Czech, Monika Czerwiec, Wiesława Ćwik, Piotr Fic, Magdalena Gawron, Dariusz Grabowski, Edyta Hazer, Urszula Iwańska, Anna Jando-Roztoczyńska, Grażyna Jałowiec, Wacław Jałowiec, Piotr Albert Koczaj, Stanisław Kopacz, Barbara Kozicka, Kinga Kołodziej, Sylwia Natalia Kopeć, Mateusz Krasoń, Agnieszka Krawczyk, Ryszard Kucab, Marian Matłok, Piotr Nizioł, Ewa Nowak-Ryszkiewicz, Grażyna Oleksy-Duda, Lucjan Orzech, Agnieszka Osak, Lucyna Pluta-Hosaja, Danuta Polniaszek, Małgorzata Pruchnik-Cabaj, Roman Przewoźnik, Natalia Rachwał, Jolanta Samborska, Józef Skóra, Adam Sypel, Aneta Urbanek oraz Grupa Soaligrafia.

Bardzo interesującym dodatkiem do wystawy jest efektowny katalog sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Dębicy. Można w nim przeczytać wstęp kierownika Galerii Ryszarda Kucaba oraz biogramy uczestniczących w wystawie artystów.

Wystawę można oglądać do 11 marca w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy ulicy Akademickiej 8 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

 

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Andrzej Janiec

 

Galeria zdjęć