W Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury oglądać można plakaty Jędrzeja Bobowskiego. Artysta z Krakowa prezentuje swoja twórczość plakatową w okresu ostatnich 10 lat.

Jędrzej Bobowski studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Dyplom zrobił 20 lat temu w pracowni plakatu pod kierunkiem prof. Piotra Kunce. Obecnie swoje działania artystyczne realizuje przede wszystkim jako grafik projektant. Bardzo ceniony w kraju i na świecie, jako plakacista. Bierze udział w wielu konkursach i wystawach plakatu. Jego prace zdobią nie tylko galerie, ale także zbiory prywatne.

Jak powiedział w czasie wernisażu Jędrzej Bobowski plakaty realizuje w zdecydowanej większości na zlecenie teatrów, rzadziej filmu. Wykonuje również plakaty o tematyce społecznej. – Zawsze fascynował mnie plakat ze względu na skrótowość wypowiedzi, zwięzłość. Jest to forma prosta i jednocześnie syntetyczna, która musi zainteresować swojego odbiorcę – powiedział i przypomniał opinię wielkiego polskiego plakacisty Romana Cieślewicza, który przyrównał plakat do chuligana. – Musi on zaczepiać przechodniów na ulicy. I o to mi właśnie chodzi w prezentowanych tutaj plakatach.

Prace Jędrzeja Bobowskiego można obejrzeć do 11 lutego. Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy ulicy Akademickiej 8 czynna jest od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.

 

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Andrzej Janiec

 

Galeria zdjęć