W sali im. Franciszka Szczerbińskiego w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury można obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy z okazji 25-lecia działalności tej placówki.

W szkole od lat realizuje swój autorski projekt nauczyciel plastyki Dariusz Grabowski. Polega on na tym, że na zajęciach z przedmiotu uczniowie malarsko interpretowali motyw krzesła. „Przetwarzane na tysiące sposobów w różnych technikach malarskich - wyjaśnia Dariusz Grabowski – dają wyobrażenie o ogromnych możliwościach dziecka – twórcy”.

Nie wszystkie prace są podpisane imieniem i nazwiskiem, nie mają nawet sygnatur, lecz – znowu oddajmy głos D. Grabowskiemu – „Nie chodziło nam o ukazanie prac konkretnych artystów, ale zestawienie ich wielości i różnorodności”.

Na wystawie można obejrzeć około 80 prac powstałych w latach między 1995 i 2017. Ponieważ SP nr 11 jest placówką integracyjną część krzeseł została namalowana przez uczniów niepełnosprawnych. Trudno jednak dopatrzeć się różnic między pracami wynikającymi z tej niepełnosprawności. Dariusz Grabowski wyciąga z tego faktu bardzo optymistyczny wniosek: „W obliczu sztuki jesteśmy równi”.

Barbara Kozicka, dębicka plastyczka, uczestniczka wielu wystaw środowiskowych, z którą oglądaliśmy tę wystawę określiła ją jako „bardzo interesującą i ciekawą”. Polecamy ją zatem sympatykom sztuk plastycznych w Dębicy.

Przypominamy, że Galeria Sztuki MOK jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 14.00 i w niedziele od 13.00 do 17.00. Wstęp wolny.