W Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy można oglądać przez najbliższe 4 tygodnie bardzo ciekawą interaktywną wystawę edukacyjną pt. „Wszystko ...jest liczbą". Wystawa jest przygotowana we współpracy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i skierowana jest do młodzieży oraz wszystkich zainteresowanych matematyką, królową nauk.

„Wszystko … jest liczbą”, to trzecia na przestrzeni kilkunastu lat wystawa interaktywna o charakterze edukacyjnym przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. I trzecia prezentowana w Galerii sztuki w Dębicy. Pierwsza nosiła tytuł „Nauki dawne i niedawne", druga: „Świat zmysłów". Obecnie funkcjonują one jako wystawy objazdowe i są eksponowane w licznych ośrodkach w kraju i za granicą.

Poprzednie wystawy w Dębicy cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Ta na pewno też może na to liczyć. Co zresztą widać było po aktywnym uczestnictwie licznie przybyłej młodzieży z dębickich szkół średnich.

Obecny w czasie wernisażu w dr Maciej Kluza z Muzeum UJ w Krakowie powiedział, że celem projektu pt. „Wszystko... jest liczbą" jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że towarzyszy nam ona we wszystkich aspektach naszego życia. I także to, że może być ona bardzo ciekawa i nawet zabawna.

Wystawa podzielona jest na 2 części: „Język natury” oraz „Liczby wokół nas”. Pierwsza część skupia się na geometrii i relacjach między poszczególnymi figurami. W drugiej dominują liczby. Dzięki 35 modelom można wykonać ponad 60 doświadczeń. Liczne zabawy matematyczne, zagadki, układanki, puzzle i kwadraty magiczne zajmą na pewno także tych, którzy nie przepadają za matematyką.

Dopełnieniem wystawy są przyrządy naukowe. Najstarszy z nich pochodzący z ok. 1700 r. to cyrkiel proporcjonalny służący do przeliczania wymiarów na zasadzie proporcji. Zwiedzający zobaczą też m.in. teodolit do pomiarów geodezyjnych oraz przyrządy sprzed epoki komputera: abak, arytmometr, suwak logarytmiczny, liczydło.

Wystawę można zobaczyć do 11 czerwca w godzinach pracy Galerii Sztuki MOK: od poniedziałku do piątku 9.00-17.00, w soboty 10.00-14.00, w niedziele 13.00-17.00. Wstęp wolny.